Czym jest wylewka samopoziomująca?
Wylewka samopoziomująca to jeden z najszybszych i najskuteczniejszych sposobów na wyrównanie podłoża we wnętrzach. Składa się ona z suchej mieszanki na bazie cementu, którą należy prawidłowo rozrobić. Następnie wylewa się ją na uzupełnianą powierzchnię, a masa się samopoziomuje – czyli wyrównuje podczas rozlewania, dzięki temu tworząc powierzchnie, utrzymujący równy poziom.
Jak stosować wylewkę samopoziomującą?
Wylewkę samopoziomującą można wykorzystywać na powierzchniach anhydrowych, cementowych lub jastrychach cementowych. Najczęściej jest wykorzystywana w trakcie prac remontowych i wykończeniowych w celu wyrównania poziomu podłoża przed układaniem płytek czy paneli.
Pierwszym etapem prac jest uprzątnięcie pomieszczenia, w którym będzie równane podłoże. Następnie należy je oczyścić i zagruntować preparatem, który zmniejszy jego chłonność. Brzegi ścian powinny zostać zabezpieczone w taki sposób, by po rozlaniu wylewki pozostały szczeliny dylatacyjne.
Drugi etap przewiduje przygotowanie wylewki samopoziomujące zgodnie z instrukcją dołączoną przez producenta. Rozlewanie należy zacząć od ściany najbardziej oddalonej od drzwi, a następnie kierować się w ich stronę. Po zakończeniu rozlewania należy odpowietrzyć wylewkę przy pomocy odpowiedniego wałka, co zapewni jej większą wytrzymałość.
Ostatnim etapem jest oczekiwanie. Wylewki szybkowiążące zasychają do tygodnia, w przypadku pozostałych produktów czas oczekiwania może się wydłużyć nawet do miesiąca (zależnie od temperatury i wilgotności).
Wylewki cienkowarstwowe czy grubowarstwowe – co wybrać?
Prace remontowe nie muszą odbywać się jedynie wewnątrz pomieszczeń, czasem dotyczą one przestrzeni przylegającej. Do prac zewnętrznych przeznaczona jest wylewka grubowarstwowa, której bazą jest cement. Jest ona znacznie trudniejsza do prawidłowego wylania, dlatego dużo osób decyduje się na zatrudnienie do tych prac firm, takich jak TEXON.
W przypadku prac wewnętrznych możliwe jest zastosowanie wylewki cienkowarstwowej, należy jednak pamiętać o kilku wytycznych. Po pierwsze, jej nazwa odnosi się do tego, że przy jej pomocy możliwe jest uzyskanie warstwy o maksymalnie 70 mm grubości. Po drugie, jej głównym składnikiem jest anhydrat, dlatego wylewka nie może być wykonywana w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności (np. kucnie, łazienki, pralnie) oraz nie nadaje się do prac wykonywanych poza budynkiem. Dodatkowo w trakcie rozlewania powinna zostać założona specjalna izolacja przeciwwilgociowa, która zabezpieczy pomieszczenie. W taki sposób możliwe jest osiągnięcie trwałego wyrównania podłoża.