Moda

Haluksy u dzieci – sprawdź, czy da się im zapobiec

W obecnych czasach dzieci mogą zmagać się z licznymi problemami w obrębie stóp, wśród których można na przykład wymienić kłopoty związane z koślawym paluchem. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat najlepszych sposobów na zapobieganie im.

Wygodne obuwie

Najważniejszym aspektem zapobiegania powstawaniu haluksów u dzieci z całą pewnością jest dobór odpowiedniego obuwia. Buty noszone przez dzieci powinny być wygodne, aby zapewnić im najwyższy poziom komfortu podczas codziennego poruszania się. Dlatego w przypadku dzieci warto zrezygnować z butów, które są źle wyprofilowane oraz za ciasne. Oprócz tego warto na bieżąco kontrolować rozmiar stopy dziecka, aby sprawdzić, czy noszone buty nie stały się za małe. W przypadku dzieci powinno się również unikać butów zbyt luźnych, a także zakończonych zbyt wąsko.

Aktywność fizyczna

Kolejną ważną kwestią związaną z zapobieganiem haluksów u dzieci jest aktywność fizyczna. Dzieci powinny w regularny sposób uprawiać ćwiczenia, aby nie doprowadzić do powstania nadwagi lub otyłości. Są to jedne z czynników ryzyka powstawania haluksów. Oprócz tego dzieci mogą również wykonywać ćwiczenia związane z palcami u stóp. W celu zapobiegania pojawienia się nadwagi lub otyłości powinna być także stosowana odpowiednio zbilansowana dieta, która nie będzie prowadziła do nadmiernego spożywania kalorii.

Wkładki ortopedyczne

W przypadku zauważenia pierwszych objawów haluksów najlepiej udać się do lekarza specjalisty, który może wdrożyć odpowiednie środki. Wśród nich można w szczególności wymienić wkładki ortopedyczne. Dzieci, u których pojawiają się objawy związane z haluksami, powinny wraz ze swoim standardowym obuwiem nosić również specjalnie wyprofilowane wkładki, które sprawią, że cała stopa dziecka będzie lepiej ułożona. Warto pomyśleć o takim sposobie na zapobieganie pojawieniu się problemów w obrębie stóp.

Fizykoterapia

Skuteczne zapobieganie takim problemom jak haluksy u dzieci to także fizykoterapia. Jest to jedna z form prowadzenia fizjoterapii, podczas której na ciało dziecka działają zróżnicowane bodźce fizyczne. Czynniki fizyczne stosowane są w celach leczniczych i powinny być w odpowiedni sposób dobrane do potrzeb konkretnego dziecka przez specjalistę fizjoterapii.

Gimnastyka korekcyjna

Bardzo dobrym sposobem na zapobieganie pojawianiu się haluksów oraz minimalizowanie ich niekorzystnych objawów jest także gimnastyka korekcyjna, która cieszy się bardzo dużą popularnością wśród dzieci. W obecnych czasach bardzo często organizowane są tego rodzaju zajęcia dla dzieci, jednak powinny być one dostosowane pod konkretne potrzeby. Gimnastyka zapobiegająca haluksom obejmuje przede wszystkim zróżnicowane ćwiczenia w obrębie nóg oraz stóp, ale także ćwiczenia ogólnorozwojowe, które mają wpływ na całe ciało dziecka.

Akcesoria

W przypadku pojawienia się pierwszych oznak haluksów możliwe jest również skorzystanie z dość zróżnicowanych akcesoriów. Dzięki nim możliwe będzie zmniejszenie odczuwania negatywnych objawów. Wśród podstawowych rodzajów akcesoriów, które są używane w celach korygowania koślawego palucha, można wymienić plastry, żelowe osłony, a także kliny międzypalcowe.