Zdrowie i uroda

Jak poprawić pamięć i koncentrację przy pomocy leków?

Problemy z pamięcią i z koncentracją mogą w pewnym momencie wystąpić u każdego, i to bez względu na wiek. Przyczyn pogorszenia się tych dwóch czynników może być wiele. W naszym artykule wskazujemy najczęstsze przyczyny problemów z pamięcią i  koncentracją oraz doradzamy, w jaki sposób można sobie z nimi poradzić. Opisujemy też dostępne w aptekach leki bez recepty, które mogą być w tym pomocne.

Jakie czynniki mogą powodować problemy z pamięcią i koncentracją?

Powstanie problemów z pamięcią i z koncentracją może być spowodowane wieloma czynnikami. Do najczęściej wskazywanych należą zaburzenia snu, duże zmęczenie i stres oraz depresja. Częstą przyczyną zaburzeń pamięci i koncentracji są również dolegliwości fizyczne (np. silny ból) i czynniki neurologiczne. Za powstanie tego typu problemów mogę być również odpowiedzialne czynniki zewnętrzne, czyli np. panujący wokół hałas.

Jakie zachowania mogą wpływać na poprawę koncentracji?

Sposobów na poprawę swojej pamięci i możliwości koncentracji jest wiele. Po leki na pamięć i koncentrację powinno się sięgnąć dopiero, jak nie można sobie poradzić z powstaniem takich problemów innymi metodami.  W pierwszej kolejności powinno się jednak zadbać o takie rzeczy, jak zapewnienie sobie właściwych, wygodnych warunków i porządku w miejscu pracy, ograniczenie znajdującego się wokół nas hałasu oraz dobre zaplanowanie całego dnia. Wszystkie te działania z pewnością będą w stanie poprawić naszą koncentrację.

Ważnym elementem poprawy pamięci może być z kolei zwiększenie swojej aktywności fizycznej i częste przebywanie na świeżym powietrzu. Warto jest też ćwiczyć pamięć poprzez przyswajanie nowych informacji, czytanie książek czy naukę języków obcych.  Na poprawę kondycji mózgu i wpłynięcie tym samym na naszą pamięć mogą mieć też wpływ różnego typu gry i zabawy logiczne. Warto jest też zadbać o zdrową zbilansowaną dietę oraz o aktywne życie towarzyskie, które zawsze ma wpływ na stymulację mózgu i pomaga nam zerwać z rutyną.

Jakie leki są w stanie pomóc w poprawie pamięci i koncentracji?

W przypadku coraz większych problemów z pamięcią i z koncentracją warto jest się jednak zgłosić do lekarza lub sięgnąć po dostępne w aptekach bez recepty leki na pamięć i koncentrację. Więcej na ten temat opowiedział nam nasz rozmówca, farmaceuta z apteki internetowej Miro:

W przypadku niewielkich problemów z pamięcią i z koncentracją nie powinniśmy się martwić. Często, żeby je zwalczyć, wystarczy tylko trochę więcej relaksu i odpoczynku. Jeżeli problemy są nieco większe, wtedy warto też sięgnąć po dostępne w aptekach leki OTC na pamięć i koncentrację. Preparaty bez recepty zawierają w sobie wyłącznie naturalne składniki, więc nie trzeba się obawiać, że mogą nam one zaszkodzić.

Najczęściej w dostępnych bez recepty lekach na pamięć i koncentrację znajduje się wyciąg z miłorzębu japońskiego. Poprawia on krążenie mózgowe, czym doprowadza do lepszego ukrwienia i dotlenienia mózgu i dzięki temu do poprawy zdolności zapamiętywania i skupienia.  Częstymi składnikami tego typu leków są również magnez, lecytyna i kwas DHA. Działanie wszystkich tych składników opiera się głównie na stabilizacji komórek nerwowych.