Biznes

Jak zachęcić dziecko do zabawy bez tabletu?

O to, by najmłodsi – czyli dzieci w wieku przedszkolnym nie przesiadywały całe dnie wpatrując się w tablety, powinni zadbać dorośli. Ważnych jest tutaj kilka aspektów. Pierwszym jest wymyślanie zabaw i spędzanie czasu razem z dzieckiem. Drugim natomiast kupowanie takich zabawek, które zainteresują malucha na dłużej i pozwolą mu na samodzielną, ciekawą zabawę, w oddaleniu od świata elektroniki.

Zabawy z dzieckiem

Aby zachęcić dziecko do zabawy bez tabletu warto zaproponować mu kreatywne zabawy, które zajmą mu więcej czasu, zaangażują emocjonalnie albo pokażą coś nowego. Spędzając czas z kilkulatkiem można zaproponować mu ciekawe zabawy plastyczne. Świetnym pomysłem będzie wspólne wykonanie domowej ciastoliny. Do jej przygotowania potrzebnych jest kilka prostych składników, to znaczy: szklanka mąki, szklanka ciepłej wody, pół szklanki soli i dwie łyżki oleju. Aby urozmaicić zabawę, do podzielonej na części masy można dodać różne barwniki spożywcze. Lepienie różnego rodzaju kształtów może zająć dziecko na naprawdę długie godziny. Raz przygotowaną ciastolinę można wykorzystać co najmniej kilkukrotnie. Ważne by przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku. Dla pięciolatka bardzo zajmująca może być także zabawa w szkołę. Szczególnie wtedy, kiedy np. postawi się go w roli nauczyciela. Rodzic wraz z dzieckiem może wtedy dzielić zabawę na różne kategorie, tak jak na przedmioty w szkole. Nauka literek i pisania, przeplatana może być lepieniem z plasteliny oraz zajęciami z wychowania fizycznego. Mogą obejmować gimnastykę,  bardzo podstawowe ćwiczenia na mięśnie tułowia (warunkujące prostą postawę), taniec, tory przeszkód czy gry zręcznościowe. Każde dziecko na pewno chętnie będzie bawić się piłką – stanowi więc ona doskonały prezent. Piłka może być kopana do bramki, rzucana do celu albo w miarę możliwości używana do gier zespołowych jak np. „dwa ognie”.

Jaki prezent dla 5 latka będzie naprawdę udany?

Tym, co może ucieszyć kilkuletnie dziecko będą przybory piśmiennicze. To może być prezent dla 5 latka, który będzie strzałem w 10. Nożyczki, papiery kolorowe, klej i ryza białego papieru będą wspaniałym wstępem do uwielbianych przez maluchy wycinanek. Materiały te w połączeniu z kredkami i farbami mogą posłużyć do stworzenia przez pięciolatka własnych prac, a jeszcze lepiej własnej „książki”. Takie dzieło na pewno sprawi dziecku wiele frajdy. Wiek przedszkolny to także czas kiedy idealnym prezentem stać się mogą zabawki z drewna. Może to być np. drewniana kolejka, klocki czy też domek dla lalek. Pięciolatki stają się żywo zainteresowane poznawaniem swojego otoczenia, są ciekawskie i chętnie się uczą, mogą więc ucieszyć się z gier planszowych oraz gier zręcznościowych. W tym także gier edukacyjnych i strategicznych. Można nimi wspierać zainteresowanie liczbami, literami czy środowiskiem naturalnym. To także dobry czas na wprowadzenie gier karcianych. Wśród prezentów, które zachęcą dziecko do zabawy bez tabletu zaliczyć można także tory samochodowe i samochody, klocki lego, instrumenty muzyczne oraz kreatywne zestawy plastyczne.