Jak zbudowane są pokrywy kablowe?

Pokrywy kablowe, rampy lub progi kablowe, osłony kabli – wszystkie te określenia odnoszą się do zabezpieczeń używanych do ochrony przewodów rozprowadzonych bezpośrednio na nawierzchniach dróg i placów. Rozwiązania tego typu sprawdzają się m.in. do ochrony kabli na placach budowy, przewodów zasilających sprzęt estradowy na imprezach plenerowych i urządzenia elektryczne na stoiskach targowych.

Budowa pokryw kablowych

Nowoczesne pokrywy kablowe do użytku zewnętrznego produkowane są z tworzyw sztucznych i w niezbyt długich odcinkach; elementy nieprzekraczające 1 metra długości ułatwiają dopasowanie przebiegu trasy kablowej do warunków panujących w danym miejscu. Osłony z gumy i tworzyw kompozytowych są dość elastyczne, ale jednocześnie bardzo wytrzymałe mechanicznie – dzięki temu skutecznie chronią zamknięte w nich przewody elektryczne nawet przy bardzo dużych obciążeniach (po solidnych rampach kablowych mogą bezpiecznie przejeżdżać nawet pojazdy ciężarowe). Ich dodatkową zaletą jest odporność na działanie substancji ropopochodnych (w tym benzyny), olejów i kwasów.

Konstrukcja pokryw kablowych nie jest skomplikowana. W trapezowatej podstawie najazdu znajdują się koryta, umożliwiające oddzielne poprowadzenie kilku przewodów lub wiązek kabli. Od góry rampę osłania klapa. Wierzchni element zwykle wykonywany jest w kolorze żółtym, co przekłada się na poprawę widoczności, a tym samym zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu użytkowania. Powierzchnia ochraniaczy dostępnych w ofercie sklepu internetowego porzadekwkablach.pl ma właściwości antypoślizgowe. Każdy element wyposażony jest w uchwyty, umożliwiające łatwe przenoszenie oraz praktyczne zaczepy, dzięki którym progi można łączyć ze sobą w prosty sposób.

Ochrona kabli na zewnątrz i w pomieszczeniach

Osłony stosowane są nie tylko tam, gdzie przewody narażone są na oddziaływanie zmiennych warunków pogodowych i ciężar przejeżdżających po nich samochodów oraz ciężkich maszyn. Pokrywy kablowe sprawdzają się wszędzie, gdzie leżące na ziemi przewody mogą stwarzać zagrożenie dla przechodniów. Właśnie dlatego spotkamy je np. w halach produkcyjnych i magazynowych, gdzie zapobiegają potknięciom i upadkom pracowników. Tego typu zabezpieczeń używa się również w halach wystawienniczych podczas targów branżowych, w centrach handlowych, warsztatach mechanicznych i w telewizyjnych studiach nagraniowych. Mniejsze wiązki przewodów zasilających np. sprzęt biurowy, porządkuje się za pomocą nieco prostszych i węższych listew podłogowych.