Budownictwo

MOBA – producent systemów niwelacji i pozycjonowania dla maszyn drogowych i budowlanych

MOBA Mobile Automation AG jest jednym ze światowych liderów technologii automatyzacji. Niemal 50-letnia obecność na rynku oraz stałe rozwijanie autorskich rozwiązań sprawiło, że systemy niwelacji oraz pozycjonowania od tego producenta cieszą się tak dużym zaufaniem ze strony specjalistów. W niniejszym tekście pokrótce przedstawimy początki firmy MOBA oraz jej rozwój na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci.

Historia firmy MOBA Mobile Automation AG

Firma MOBA została założona w 1972 roku przez niemieckiego mechanika i inżyniera Paula G. Harmsa. Na początku swojej działalności przedsiębiorstwo zajmowało się sprzedażą oraz serwisowaniem czujników poziomu i nachylenia przeznaczonych do rozmaitych maszyn budowlanych – produkty pochodziły od zewnętrznych producentów, a Harms pełnił jedynie rolę pośrednika. Po kilku latach obecności na rynku MOBA zaczęła jednak opracowywać własne technologie, które były przeznaczone nie tylko dla branży budowlanej, ale także rolniczej.

Przełomowym momentem dla firmy okazało się opracowanie systemu kontroli nachylenia i poziomowania MOBA-matic. Niezawodność, intuicyjna obsługa oraz szybka kalibracja sprawiły, że układ szybko stał się bestsellerem i rozsławił niemiecką firmę na całym świecie. Produkty MOBA cieszyły się tak dużym uznaniem, że wielu wytwórców maszyn zdecydowało się na ich implementację w formie fabrycznego wyposażenia. Pomimo upływu lat, MOBA-matic opracowany przez MOBA Mobile Automation AG do dziś jest najchętniej używanym urządzeniem poziomującym w rozściełaczach asfaltu – opowiada specjalista reprezentujący firmę Bellator z Rudy Śląskiej, która zajmuje się sprzedażą oraz wynajmem maszyn drogowych i budowlanych.

Obecny profil firmy

MOBA systematycznie rozszerza oraz udoskonala swoją ofertę – obecnie firma dostarcza zaawansowaną aparaturę, za pomocą której można kontrolować i automatyzować przebieg prac drogowych oraz robót ziemnychSystemy niwelacji 2D i 3D od tego niemieckiego producenta są dziś standardem w branży budowlanej, jednak nie mniejszą popularnością cieszą się inne rozwiązania z zakresu automatyki, takie jak m.in. układy identyfikacji czy ważenia mobilnego. Nic więc dziwnego, że MOBA ściśle współpracuje z najważniejszymi wytwórcami sprzętu budowlanego – w bazie kontrahentów biznesowych można znaleźć takich gigantów, jak m.in. Volvo, Ruthmann, Vögele czy Bomag.

Za sukcesem marki stoi zespół jej ekspertów. MOBA Group zatrudnia ponad 100 inżynierów do spraw rozwoju oraz blisko 600 pracowników, zarówno w centrali w Limburgu, jak i licznych oddziałach w całej Europie, Azji, a także Ameryce Północnej oraz Południowej.

Gdzie używa się systemów automatyki firmy MOBA?

Systemy niwelacji i pozycjonowania oferowane przez firmę MOBA znajdują najszersze zastosowanie przy prowadzeniu robót drogowych. Układy od tego niemieckiego producenta są na tyle uniwersalne, że mogą zostać zamontowane zarówno na koparkach i spycharkach, jak również układarkach mas bitumicznych. Dlaczego cyfrowe systemy kontroli są jednak tak przydatne? Otóż z ich pomocą można w czasie rzeczywistym dokonywać wszystkich niezbędnych pomiarów oraz automatycznie regulować pracę maszyn. Wysoka precyzja gwarantuje doskonałą równość oraz zagęszczenie poszczególnych warstw układanego asfaltu – w efekcie tworzona nawierzchnia cechuje się bezkompromisową jakością, a wykonawca oszczędza czas i materiały.

Wykorzystanie systemów MOBA nie kończy się jednak wyłącznie na budownictwie drogowym. Rozwiązania niemieckiego giganta technologicznego są też stosowane w wielu innych branżach, gdzie wymagana jest duża dokładność przeprowadzanych prac. Mowa tutaj o m.in. górnictwie powierzchniowym, skomplikowanych robotach ziemnych czy nawet rolnictwie precyzyjnym. Warto wspomnieć, że produkty firmy MOBA Mobile Automation AG pozwalają na swobodne poszerzanie funkcjonalności, dzięki czemu systemy automatyki mogą przydać się do optymalizacji nawet najbardziej nietypowych prac.