Nietrzymanie moczu w ciąży – dowiedz się, od czego zależy
Okres ciąży potrafi być najpiękniejszym czasem w życiu każdej kobiety. Niesamowita radość z oczekiwania na pojawienie się dziecka na świecie jest wspaniałym uczuciem, które napawa dumą i ciekawością przyszłe mamy. Niestety, w przebiegu ciąży na skutek stale zmieniającego się ciała i oddziaływanie na nie hormonów kobiety doświadczają niejednokrotnie pewnych nieprzyjemności. Powierzchowny skok wagi, rozstępy, skurcze łydek czy zgaga to jedne z licznych występujących w ciąży objawów, jednak istnieją inne niedogodności, z którymi przyszłe mamy muszą się w tym czasie zmierzyć. Należy do nich właśnie nietrzymanie moczu.
Poznaj przyczyny nietrzymania moczu w ciąży
Ten równie wstydliwy co niekomfortowy problem dotyczy kobiet w ciąży, ponieważ zmienia się ich ciało, a mięśnie są stymulowane poprzez buzujące hormony. Kiedy to macica powiększa się w trakcie ciąży dwudziestokrotnie to naturalne, że sąsiednie narządy narażone są na nacisk z jej strony. Przykładowo w obrębie jelita grubego może dojść z tego powodu do zaprać, a w przypadku pęcherza – do częstszych wizyt w toalecie. Jednakże na skutek rozluźnienia mięśni poprzez hormony, cierpią na tym również mięśnie dna miednicy. Łącząc to z nieustannym naciskiem na pęcherz i ruchami malca, następuje mimowolne popuszczanie moczu. Zdarzyć się tak może, że objawy nasilają się podczas kaszlu, śmiechu, bądź kichania.
Skuteczny i higieniczny sposób na zabezpieczenie bielizny
Bardzo poważny dyskomfort, jakim jest nietrzymanie moczu, może powodować wycofanie się z życia towarzyskiego, unikanie przebywania poza domem czy na zakupach bądź zaniechanie codziennych spacerów jako aktywności fizycznej. Jest to szkodliwe nie tylko dla kobiety, wywołując nacisk emocjonalny, ale i również dla dziecka, które potrzebuje codziennej dawki świeżego powietrza i dobrego samopoczucia swojej mamy. Z pomocą przychodzą nam środki higieny osobistej, które każda kobieta znać powinna, a są nimi wkładki higieniczne. Dzięki cienkiej strukturze potrafią dyskretnie przylegać do bielizny i być niewidoczne z zewnątrz. Jednocześnie ich doskonale chłonna struktura zapewnia uczucie suchości, pozbawiając tym samym dyskomfortu podczas codziennych czynności, czy spotkań z przyjaciółmi.
Dodatkowe pomoce w walce z nietrzymaniem moczu i rekonwalescencja
Wysiłkowe nietrzymanie moczu mija samoistnie w ciągu sześciu miesięcy po porodzie, kiedy tylko wzmocnią się mięśnie dna miednicy, na skutek spadku poziomu ciążowych hormonów. Kiedy jednak w trakcie ciąży dojdzie do nieprzyjemnych odparzeń, można wspomóc się maściami i kremami na tego typu dolegliwości. Bardzo pomocne okazać się mogą ćwiczenia mięśni Kegla. Nie posiada to większych wymagań, jak nasze skupienie, polegające na świadomym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni krocza, co je zdecydowanie wzmocni.
Podsumowując, problem nietrzymania moczu w ciąży nie powinien świadczyć o żadnej poważnej chorobie, jeżeli kobieta nie posiada innych, niepokojących objawów ze strony układu moczowo – płciowego. Jest to przemijająca dysfunkcja układu moczowego, spowodowana uciskiem macicy na pęcherz, oraz rozluźnieniem mięśni dna miednicy spowodowanym przez ciążowe hormony.