Przygotowanie terenu pod budowę. O czym warto pamiętać?
Kupno odpowiedniej działki to dopiero część sukcesu, ponieważ przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, musisz odpowiednio przygotować teren posesji. Nie wiesz, od czego zacząć? Dobrze trafiłeś! Przygotowaliśmy krótki spis wszystkich niezbędnych czynności, które musisz poprowadzić przed budową. Pomoże Ci to stworzyć plan przygotowywania terenu pod budowę. Do dzieła!
Najpierw formalności
Z pewnością masz już wybrany projekt domu, a zarezerwowana wiele miesięcy temu ekipa budowlana tylko czeka na znak, aby wjechać z ciężkim sprzętem na teren działki budowlanej. Niestety, najpierw musisz dopełnić wielu formalności w urzędzie. Ilość dokumentów zależy oczywiście od projektu domu, rodzaju gruntu oraz poziomu wód gruntowych. Oczywiście nie wspominamy o zapoznaniu się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiesz się wszystkiego o okolicznych działkach oraz warunkach zabudowy na danym terenie, ponieważ to powinieneś zrobić jeszcze przed kupnem działki. MPZP może wskazywać nawet kolor elewacji, dlatego zapoznanie się z tym dokumentem jest niezwykle ważne. Przed rozpoczęciem prac budowlanych na pewno musisz jeszcze uzyskać decyzję o dostawie mediów. Prac budowlanych nie możesz rozpocząć bez doprowadzonego prądu.
Badanie gruntu
Nawet dobra ekipa budowlana może napotkać problemy na drodze budowy domu rodzinnego, jeśli wcześniej właściciel posesji nie przeprowadzi badania gruntu. Dobrze zrobić to jeszcze przed zakupem działki, ponieważ może okazać się, że jest ona pokryta grząskim gruntem, a koszty jego wymiany lub zbudowania specyficznych fundamentów dopasowanych do tego typu powierzchni przerośnie planowane koszty nawet kilkukrotnie. Oczywiście nie zawsze badanie gruntu ma na celu przekreślenie marzeń o budowie wymarzonego domu. Zazwyczaj czynność ta ma na celu polepszenie projektu domu, wliczając w to wybór lepszych fundamentów oraz rozwianie wątpliwości na temat podpiwniczenia.
Znajdź miejsce na materiały budowlane i sprzęt
Przygotowanie terenu pod budowę, to nie tylko roboty ziemne. To również takie czynności jak zorganizowanie miejsca do trzymania materiałów budowlanych oraz sprzętu. Trudno sobie wyobrazić wożenie codziennie na plac budowe całego potrzebnego ekwipunku, a magazynowanie tego w na wpół wybudowanym domu wciąż pozbawionych okien czy drzwi garażowych może być ryzykowne. Warto zatem zadbać o bezpieczeństwo całego sprzętu i wszystkich materiałów, stawiając na przykład zamykany blaszany garaż czy inny składzik lub wynajmując specjalny kontener.
Poziomowanie działki przed budową
Bardzo często przed budową domu działkę należy poziomować. Czynność tę wykonuje geodeta, który przy pomocy specjalnego sprzętu wyznacza różnice poziomów poszczególnych punktów na działce, a także porównuje ją do działek wokół czy też poziomu drogi dojazdowej. Pozwala to wykryć wszelkie nierówności, które następnie można zniwelować, wywożąc ziemię z działki lub wręcz przeciwnie – uzupełniać jej braki celem wyrównania terenu.
O czym jeszcze pamiętać?
Formalności, badanie gruntu, zorganizowanie miejsca na trzymanie narzędzi i materiałów budowlanych, a także poziomowanie działki to nie wszystko. O czym jeszcze należy pamiętać? Jak mówi pracownik firmy budowlano-remontowej PW Marko:
Warto jeszcze pamiętać o ogrodzeniu działki, aby nie miał do niej dostępu nikt z zewnątrz. Przepisy mówią o płocie na wysokość minimum 1,5 m. Na owym płocie powinna się również znajdować tablica informacyjna, mówiąca o planowanej budowie (co jest budowane, przez kogo, na jakiej podstawie prawnej). Najczęściej umieszcza się ją wokół wjazdu na teren. Na równi z tablicą informacyjną jest posiadanie i prowadzenie dziennika budowy.
Jak zakończyć budowę?
Zakończenie budowy jest nie mniej problematyczne niż jej rozpoczęcie. Koniec prac nie oznacza, że można od razu wprowadzać się do nowego domu. Należy złożyć zawiadomienie do urzędu, a nadzór budowlany ma 14 dni na ustosunkowanie się do niego. Jeśli nie wyda sprzeciwu – można się wprowadzać. A co w sytuacji, gdy dom nie został dokończony, brakuje na przykład wykończenia poddasza? W takiej sytuacji należy uzyskać zgodę, składając wniosek o pozwolenie na użytkowanie obiektu.