Szalunki – jak je dobierać?
Fachowcy pracujący na budowie z pewnością świetnie zdają sobie sprawę z tego, że poszczególne komponenty są niezbędne, by stworzyć solidną i stabilną konstrukcję. Oczywiście spośród wielu pomocy i przedmiotów, które obecne są na placu budowy, niezwykle ważną rolę spełniają szalunki. To właśnie dzięki nim można nadać odpowiedni kształt i formę mieszance betonowej. Niemniej jednak często nie da się jednoznacznie określić, jaki rodzaj szalunku będzie odpowiedni dla konkretnego elementu konstrukcyjnego. Wówczas pojawiają się liczne błędy przy ich wyborze, które można wyeliminować już na samym początku. Tak więc jak dobierać szalunki?
Co jest najważniejsze przy wyborze szalunków?
Szalunki słupowe, szalunki metalowe, a także szalunki fundamentowe- to tylko niektóre ich rodzaje, z którymi można spotkać się na rynku. Niemniej jednak ich odpowiedni dobór każdemu kierownikowi budowy może przysporzyć wiele problemów pod względem technicznym. Zbyt proste rozwiązanie może skutecznie uniemożliwić dokończenie danej inwestycji, jednak zbyt zaawansowane rozwiązanie już na etapie montażu może powodować wiele problemów. Tak więc zanim zostaną wybrane odpowiednie szalunki, trzeba przede wszystkim wybrać odpowiednią technologię wykonywania robót szalunkowych. Wobec tego na etapie prac żelbetonowych, szalunki słupowe są materiałem transportowym i wykorzystywanym. Oznaczy to, że należy dobrać je tak, by nie utrudniały one logistyki materiałowej. Co więcej dobór systemów szalunkowych może mieć nie małe znaczenie dla wielkości i liczby żurawi oraz dźwigów. Wobec tego odpowiednie zorganizowanie pracy budowy i wszystkich procesów, sprawi, że praca będzie o wiele bardziej wydajna i będzie ona szła o wiele szybciej.
Dobór szalunków, a aspekt ekonomiczny
Przy wyborze szalunków oczywiście trzeba również pod uwagę wziąć aspekt ekonomiczny, który będzie miał niebagatelne znaczenie. Często szalunki systemowe wybierane są na przetargach pod względem najtańszych ofert. Nie da się ukryć, że kierownicy budowy zwykle poszukują oszczędności na każdym kroku. Niemniej jednak trzeba wiedzieć, że nie zawsze niska cena wyjściowa, oznacza niską kwotę, która będzie musiała zapłacić firma wykonawcza dostawcom szalunków. Warto jednak zauważyć, że cena jest ściśle powiązana również z aspektem technicznym. W praktyce można powiedzieć, że dobierając dobrej jakości rozwiązanie techniczne, pomimo znacznie wyższej ceny, możliwe jest skrócenie czasu trwania budowy. Wobec tego znacznie obniży się jej całkowity koszt, co przyniesie oszczędności.