Budownictwo

Wybieramy rusztowanie do remontu budynku

Remont budynku wymaga zastosowania rusztowania, które ułatwi wykonywanie prac oraz zapewni bezpieczeństwo pracownikom. Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów takich konstrukcji, przez co wybór najodpowiedniejszej może wydawać się trudny. Dlatego warto poznać ofertę rynkową i dowiedzieć się jakimi kryteriami powinno się kierować podczas wybierania rusztowania do remontu budynku.

Rodzaje rusztowań do remontu budynku

Rusztowania najczęściej wykorzystywane na budowach oraz przy remontach budynków różnią się konstrukcją, sposobem kotwienia, materiałem, z którego są wykonane oraz sposobem użytkowania. Wyróżniamy:

  • Rusztowania stałe i jezdne – te pierwsze montowane są na stałe, aż do zakończenia prac. Drugie mają koła, które blokuje się na czas wykonywania pracy, a kiedy trzeba, odblokowuje, tak że można je swobodnie przemieszczać.
  • Rusztowania stalowe, aluminiowe, drewniane – rusztowania stalowe są bardzo wytrzymałe, ale cięższe od aluminiowych. Aluminiowe są zdecydowanie lżejsze, ale nieco mniej wytrzymałe. Rusztowania wypełniane drewnianymi podestami są wytrzymałe, ale kiedy pod wpływem deszczu, nasiąkają wodą, stają się cięższe, a ich powierzchnia robi się niebezpiecznie śliska.
  • Rusztowania modułowe i ramowe – te pierwsze składane są z gotowych modułów, łączonych ze sobą w punktach węzłowych, znajdujących się w regularnych odległościach. Można je rozbudować w każdym kierunku. Rusztowania ramowe mają pionową konstrukcję, tworzoną z prefabrykowanych płaskich ram.
  • Rusztowania ścienne i przyścienne – rusztowania ścienne utrzymują stabilność dzięki temu, że opierają się na podłożu i są mocowane do ścian budynku. Rusztowania przyścienne opierają się tylko na podłożu, dzięki czemu nie obciążają elewacji.

Jak wybrać odpowiednie rusztowanie?

Aby odpowiednio dobrać konstrukcję, najprościej jest poradzić się takich firm jak S.K.A.T. Rusztowania ze Śląska, które nie tylko sprzedają, ale też wynajmują rusztowania. Dowożą je we wskazane miejsce, montują, a po zakończeniu prac – odbierają. To bardzo wygodne rozwiązanie w przypadku jednorazowych inwestycji.

Jeśli jednak chce się samemu podjąć decyzję, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na  nośność rusztowania, jego wysokość i maksymalne obciążenie. Ważny jest też rodzaj podłoża i to, czy zapewni stabilność konstrukcji, czy też trzeba będzie przytwierdzić ją także do ściany budynku. Jeśli remontuje się dwupoziomowy dom, nie ma potrzeby inwestowania w skomplikowane konstrukcje. Większego przemyślenia będzie wymagało zabezpieczenie prac prowadzonych na budynkach wielopiętrowych.